LGI Homes (LGIH) – Stabilný biznis, vysoký rast, atraktívne ohodnotenie

Ticker: LGIH Priemysel: Reality Trhová kapitalizácia: 500 mil. USD

Popis spoločnosti

LGI Homes je developer nových domov v Texase, Colorade, Arizone, Južnej a Severnej Karolíne, Georgii a Floride. Firma bola založená v roku 2003 Tomom Liparom, ktorý ešte stále vlastní 6% spoločnosti.

Analýza

LGI má diferencovaný biznis model, v ktorom sa sústredí iba na ľudí žijúcich v podnájme alebo tých ktorí kupujú nehnuteľnosť po prvý krát. V každej vybudovanej komunite majú pripravených niekoľko domov do ktorých sa dá okamžite nastahovať, a kam vozia potenciálnych klientov na obhliadku. Väčšinu domov predá ich vlastný marketingový tím, čo ušetrí peniaze za poplatky realitným agentúram.

Reklamu robia lokálne hlavne pomocou pošty, billboardov a novín. Cieľom je dostať zákazníkov do predajného centra, ktoré je otvorené 12 hodín denne, 360 dní v roku, a kde sa dozvedia všetky potrebné informácie ohľadom nehnuteľnosti.

Každý zamestnanec predaja musí absolvovať 100-dňový tréningový kurz, z toho 30 dní v hlavnom sídle firmy, zvyšných 70 na lokálnej pobočke. Týmto sa chcú diferencovať od konkurencie, ktorá je v realitnom biznise veľmi silná.

LGI postaví dom za 45-60 dní, pričom priemerné predajné ceny dosiahli úroveň 150 000 USD v posledných troch rokoch. V 2014 spustili novú značku luxusnejších domov zvanú Terrata, ktorých cena začína od 350 000 USD. Podľa manažmentu by tento segment mohol predstavovať 10% tržieb už v 2016.

Vidíme, že LGI Homes rastie veľmi rýchlo, pričom ziskové marže sa mierne zlepšili v prvých 6 mesiacoch roku 2015. Firma má 50 miliónov USD v hotovosti, a 407 miliónov v postavených domoch. Dlh dosahuje 240 miliónov, z toho 80 miliónov sú konvertibilné dlhopisy s úrokom 4,25%. Tie sa dajú splatiť hotovosťou, akciami alebo kombináciou oboch. V prípade že by došlo k plnej konverzii akciami, LGIH by muselo vydať 3,95 milióna nových, čo by zvýšilo súčasný objem o 20%.

Stavba domov je biznis s vyššími kapitálovými požiadavkami, súčasná likvidita firmy by však mala postačiť minimálne do 2016.

Z tabuľky je vidieť, tržby rastú vďaka väčšiemu počtu predaných domov a zároveň vyššej cene. Rast ceny nemôže pokračovať donekonečna, avšak predaje domov stále rastú viac ako 30% tempom, čo naznačuje ďalší potenciál rastu.

Ohodnotenie firmy

Akcie LGI Homes sa obchodujú s výrazne nižším ohodnotením než konkurencia. Napriek tomu že dosahujú najvyššiu návratnosť zisku (ROA, ROE) a najlepšiu hrubú maržu (27%), majú najnižšie P/E (pomer ceny k zisku). Väčší konkurenti ako Lennar (LEN) alebo Pulte Group (PHM) sa obchodujú za vyššie násobky zisku, napriek nižším maržiam, výnosnosti kapitálu a slabšiemu očakávanému rastu.

Riziká

Takmer všetky domy predá LGIH cez hypotéky. Pokiaľ by výrazne stúpli úrokové sadzby, klesol by dopyt po úveroch a teda aj po domoch.

V roku 2014 vyplatila firma 100 000 USD v „konzultačných“ poplatkoch zakladateľovi Tomovi Liparovi. Ide o zvláštnu transakciu, keďže kontroluje 6% spoločnosti, mal by sa na takýchto veciach podieľať bez poplatku. V tom istom roku od neho navyše LGIH odkúpilo pozemky v hodnote 15,4 milióna. Bolo to síce schválené nezávislou dozornou radou, treba sa však mať na pozore v prípade väčších transakcií podobného druhu.

Sumár

Manažment riadi firmu veľmi dobre, začali na predmestí Houstonu v Texase, dnes sú už v 8 štátoch USA. Akcie sa predávajú za atraktívne ohodnotenie, štyria zamestnanci ich navyše nakúpili za posledných 6 mesiacov. Podľa časopisu Builder’s Magazine, bol LGI Homes jedinou firmou spomedzi 200 väčších developerov, ktorá zaznamenala rast tržieb a počtu predaných domov v období realitnej krízy 2006-2008. To je obdivuhodný výkon a poukazuje na stabilitu biznis modelu LGIH.

Akcie sme nakúpili do stratégie AB Amerika 6. augusta za 22,7.

Leave a Comment