Kvartálna správa k 31.3.2019

Prvý kvartál roku 2019 sme ukončili v zisku 30,3% oproti zisku 13,6% indexu S&P500. Akciové trhy
pokračujú už 10. rok v raste a veľa ľudí sa pýta, či to ešte môže pokračovať, a ako dlho. Našou
odpoveďou je jednoducho: nevieme. Pokiaľ Vás to sklamalo, nezúfajte, vonku je celý priemysel
„expertov“ a veštcov z čajových lístkov, ktorí dokážu presne povedať (za maličký poplatok), ako bude budúcnosť vyzerať.

Čo však vieme je, že pokiaľ investujeme do kvalitných firiem a zachováme si trpezlivosť, odmena nás neminie. Vysoké IQ nie je podmienkou v investovaní (inak by sme museli zmeniť profesiu), čo je však absolútny základ, je trpezlivosť a emocionálna stabilita. Investor musí byť schopný ustáť časté výkyvy v cenách akcií, pokiaľ chce dosiahnuť dlhodobý zisk, ktorý ponúkajú. Po dlhšom raste akcií je tlak na predaj veľmi vysoký, predstava výstupu na „vrchole“ a nákupu po páde na „spodku“ je vždy silná. Niektoré firmy v našom portfóliu dosahujú veľmi dobré výsledky a potenciál, ich akcie narástli o stovky percent, a myslíme si, že ich hodnota bude výrazne vyššia o 5 alebo 10 rokov. Nepríde nám to ako dobrý nápad, predať ich iba preto, že sú akcie „vysoko“ alebo preto že raz príde korekcia a dočasný pokles ich cien.

Tie najlepšie firmy dokážu rásť desiatky rokov, a pred každým predajom akejkoľvek akcie si vždy spomenieme na príbeh univerzity Grinnell v Iowe. Je to menšia vysoká škola s 1 700 študentami, kde sa vyučuje história, fyzika, ekonómia a psychológia.

V 50. rokoch minulého storočia tu študoval fyziku veľmi bystrý študent menom Robert Noyce. Krátko po nástupe sa však dostal do problémov. Ukradol totiž prasa miestnemu starostovi a ugriloval ho na školskej párty. Školská rada ho za tento zločin chcela vyhodiť, ale zasiahol jeho profesor fyziky, ktorý nechcel prísť o výnimočného študenta. Nakoniec mu rada vyhovela, Noyce pokračoval v štúdiu a školu úspešne dokončil. V roku 1968 založil s kolegom Gordonom Moorom spoločnosť na výrobu mikročipov menom Integrated Electronics (v skratke „Intel“).

Ako vďak za to, že ho škola nevyhodila, ponúkol Noyce školskej nadácii možnosť investovať do jeho nového biznisu. Nadácia vtedy vlastnila viacero pozemkov, stodolu a niekoľko stoviek tisíc dolárov, ktoré investovali do Intelu za 10% podiel.

O dva roky neskôr vstúpil Intel na burzu a vďaka úspechu ich pamäťových čipov firma rýchlo expandovala, pričom hodnota podielu nadácie Grinnell stúpla na 14 miliónov dolárov (4 600%
nárast). Školská rada začala mať obavy, že akcie stúpli príliš vysoko a predstavovali väčšinu majetku nadácie, preto sa v roku 1974 rozhodli celý podiel vypredať.

Zhodnotenie investície 46-násobne je vynikajúci výsledok podľa akéhokoľvek meradla. Pokiaľ by však školská rada iba sedela na rukách ďalších 40 rokov a nerobila nič, dnes by mal podiel hodnotu cez 30 miliárd dolárov, s ročnými dividendami približne 700 miliónov, čo by ich radilo medzi najväčšie nadácie sveta.

Pointa príbehu je v tom, že je tie najlepšie firmy dokážu priniesť neuveriteľné výnosy, ale iba vtedy ak má investor dostatočnú trpezlivosť. My pravdepodobne nedosiahneme také vysoké zhodnotenie (pretože investujeme do väčších, zabehnutých firiem), avšak nebudeme predávať akcie úspešných firiem, ktoré sú v dobrej kondícii so silným rastovým potenciálom. Aj keď to znamená, že čas od času budeme musieť strpieť väčšie poklesy.

Vaše portfólio

Počas prvého kvartálu sme urobili viacero nových nákupov. Našou prvou investíciou roku 2019 bola farmaceutická spoločnosť Regeneron Pharmaceuticals (REGN), ktorá je lídrom v liečbe poškodenia zraku a slepoty, s celkovými tržbami 6,7 miliardy dolárov. Ich hlavným liekom je Eylea, ktorá ma 75% trhový podiel a pomáha miliónom pacientov po celom svete. V tomto roku by mala byť spustená jej modifikácia, ktorá umožní liečiť diabetickú retinopatiu, čo je forma slepoty spôsobená chorobou diabetes. Spoločnosť stále riadi zakladateľ Leonard Schleifer, pričom drží významný podiel akcií.

Ďalšou investíciou je firma Arco Platform (ARCE), ktorá vyvinula softvér pre súkromné stredné a základné školy v Brazílii. Ich produkt zahŕňa všetko od interaktívneho obsahu pre žiakov, cez testy, kontrolu a hodnotenia učiteľov, komunikáciu rodičov so školou a učiteľmi a porovnávanie kvality škôl na celonárodnom meradle. Softvér používa umelú inteligenciu na analýzu pokroku a znalostí jednotlivých študentov, podľa čoho im potom zobrazuje aj študijné materiály a úlohy. Inak povedané, chytrí študenti dokážu rýchlejšie napredovať, zatiaľ čo tí s problémami majú možnosť opakovať lekcie.

Myslíme si, že školstvo bude ďalšou oblasťou, ktorá prejde v nasledujúcich rokoch výraznými zmenami vďaka pokroku softvéru a umelej inteligencie. Umožní dodať žiakom interaktívny a aktuálny obsah, presne podľa ich schopností a záujmov. Arco funguje už na 1 100 školách v Brazílii, pričom ho používa iba 400 000 študentov, z celkových 8 miliónov na súkromných školách.

Treťou investíciou je firma Bandwidth (BAND), ktorá vyvinula softvér na riadenie komunikácie firiem so zákazníkmi. Zastrešujú SMS, MMS , telefónne alebo konferenčné hovory v rámci firiem alebo s ich zákazníkmi. Používa ich napríklad Microsoft na aplikáciu Skype for Business, Google na 911 hovory alebo aplikácia Wish na posielanie notifikácií svojím zákazníkom. Ich produkty sú zatiaľ dostupné iba v USA a firma tento rok začala s expanziou do zahraničia.

Naše firmy ostávajú vo veľmi dobrej kondícii, a očakávame v priemere dvojciferný nárast ich tržieb a ziskov v tomto roku. Kým tieto podmienky platia, sme veľmi optimistickí ohľadom budúceho rastu hodnoty portfólia.