Kvartálna správa k 31.3.2018

Prvý kvartál roku 2018 ukončila stratégiu v zisku 10,5%, zatiaľ čo index S&P500 poklesol o 1,6%. Vyšší zisk sme dosiahli hlavne vďaka našim investíciám v Číne a to firmám Essex Bio-Technology (1061.HK) a Autohome (ATHM). Akciové trhy začali nový rok prudkým rastom v januári, neskôr však poklesli a na konci kvartálu sa už obchodovali 8% pod historickými vrcholmi.

Jedným z dôvodov poklesu je ostrá kritika čínskych obchodných praktík a tarifov zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten totiž pohrozil Číne, že zvýši dovozné clá na niektoré kľúčové produkty (ich celková hodnota je približne 150 mld. USD), zatiaľ čo Čína reagovala podobnými vyhláseniami. Tarify zatiaľ nie sú platné, takže išlo skôr o vylepšenie vyjednávacej pozície Ameriky pri rokovaniach o ochrane duševného vlastníctva firiem v Číne. Obchodná vojna by však mala negatívny dopad na obe krajiny a teda aj na globálnu ekonomiku. Akciové trhy a hlavne akcie čínskych firiem reagovali poklesom, bez ohľadu na to či vyvážajú do USA akékoľvek produkty alebo nie.

Naše investície
Počas prvých troch mesiacov roku 2018 sme investovali do dvoch nových firiem. Jednou z nich je spoločnosť Blackline Inc. (BL), ktorá vyvíja softvér na automatizáciu účtovných procesov, rekonsiliácií a uzatvárania účtov na konci mesiaca. Väčšina firiem v súčasnosti totiž zamestnáva značné množstvo ľudí, ktorí manuálne prechádzajú, porovnávajú a uzatvárajú účty, pričom používajú niekoľko účtovných a databázových programov naraz, čím vzniká množstvo chýb a nadbytočnej práce. To čo trvá účtovnému oddeleniu niekoľko hodín, spraví softvér Blackline za pár minút. Výsledkom toho je, že časové a nákladové úspory výrazne prevyšujú náklady na inštaláciu produktov od Blackline, čo pre firmy znamená vysokú výnosnosť na investovaný kapitál.


Spoločnosť Blackline odhaduje, že do 5 rokov zmizne 50% pracovných pozícií v SSC (Shared service centers), ktorých je po celom svete aj na Slovensku veľmi veľa (IBM, Swiss Re, Johnson Controls, atď.). Očakávame, že spoločnosť presiahne tržby 200 mil. USD tento rok, pričom bude rásť aspoň 35% ročne ďalších niekoľko rokov. Uzavreli totiž zmluvy o spolupráci s medzinárodnými poradenskými firmami KPMG, EY a Deloitte, ktoré presadzujú ich produkty a pomáhajú pri ich inštalácii a spustení u klientov. Blackline založila Therese Tucker ešte v roku 2001 a dodnes ju riadi, pričom jej podiel predstavuje okolo 10%.

Našou druhou investíciou bola firma JD.com (JD), jedna z najväčších e-commerce spoločností v Číne. JD je ekvivalentom Amazonu v Číne, ich biznis spočíva v tom že nakupujú kvalitný a overený tovar od tretích strán a predávajú ho na svojej platforme, pričom zabezpečujú aj prepravu, skladovanie a doručenie pre zákazníkov. Umožňujú však aj domácim aj zahraničným značkám otvoriť online obchod na JD.com a predávať priamo zákazníkom. Ich trhový podiel je približne 25%, čo znamená že sú druhí hneď za Alibabou, ktorá má okolo 55%.


Preprava je ich hlavnou konkurenčnou výhodou. Trh prepravných spoločností v krajine je veľmi fragmentovaný, fungujú v ňom tisícky menších spoločností a giganty ako FedEx, UPS alebo DHL na ňom majú minimálny podiel. Je to veľmi odlišné od Európy alebo Ameriky, kde prepravné spoločnosti budovali svoje siete a logistiku desiatky rokov. JD je jediná firma, ktorá dokáže zabezpečiť dodanie tovaru do 2 dní aj do odľahlých provincií v Číne. Investíciu sme však na konci marca predali so stratou 17%, kvôli poklesu čínskych akcií, ktorý aktivoval náš stop loss.

Pri predaji akcií dodržiavame striktné pravidlá, to znamená že ak strata na pozícii presiahne určitú hranicu, vždy akcie predáme aj keď dlhodobo veríme danej investícii. Toto nám pomáha dlhodobo chrániť kapitál a zamedziť väčším poklesom portfólia. Našou filozofiou je useknúť straty čo najskôr, a držať ziskové a rastúce pozície čo najdlhšie. Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo si myslíme že dokážeme dlhodobo dosahovať nadpriemerné výsledky.

Väčšina investorov totiž robí presný opak, teda predávajú tie dobré pozície hneď ako dosiahnu menší zisk, zatiaľ čo tie stratové držia roky, dúfajúc že sa „otočia“. Legendárny investor Peter Lynch tomu hovoril „polievanie buriny a vysekávanie zdravých kvetov“.

Na konci kvartálu bolo portfólio zainvestované na 88%, pričom 12% držíme v hotovosti, čakajúc na vhodnú investičnú príležitosť. Takmer 45% prostriedkov máme investovaných v Číne, pričom každá z našich firiem sa sústredí výlučne na domáci trh a nemá žiadny export do USA. Preto si myslíme, že akékoľvek tarify výrazne neovplyvnia ich biznis ani výsledky.

Zvýšenie volatility v úvode roka prinieslo so sebou aj zvýšenie rizika výpredaju na akciových trhoch. Poklesy akcií sú bežnou súčasťou života investora a nedá sa im vyhnúť, z nášho pohľadu skôr ide o výnimočné príležitosti, ktoré plánujeme využiť na ďalšie nákupy kvalitných firiem za nízke ceny. Nevieme, na akej úrovni budú ceny našich akcií na konci roku, s veľmi vysokou pravdepodobnosťou však vieme povedať, že ich zisky a tržby (a teda ich hodnota) celkovo stúpnu tento rok minimálne o 20%.

Všetky firmy v našom portfóliu majú zanedbateľný alebo žiadny dlh, prebytok hotovosti na účte, operujú s výraznými konkurenčnými výhodami na rýchlo rastúcich trhoch a sú riadené výnimočnými a čestnými ľuďmi. Kým sú tieto podmienky splnené, tak ostávame optimistickí čo sa týka budúceho rastu hodnoty portfólia.