Kvartálna správa k 30.6.2018

Počas uplynulých 3 mesiacov stúpla hodnota portfólia v stratégii o 3,9%, zisk k 30.6.2018 tak dosiahol 14,8%. Index S&P500 v rovnakom období získal 2,7%.

Americké akciové trhy v druhom kvartáli nezaznamenali výrazný pohyb. Hlavnou témou ekonomického spravodajstva je momentálna obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá postupne eskalovala do stále vyšších tarifov na rôzne produkty. Amerika urobila prvý krok a uvalila tarify na čínsky tovar v hodnote 34 mld. USD ročne, Čína okamžite reagovala podobnými opatreniami. USA neskôr vyhlásilo ďalšie tarify v hodnote 200 mld. USD, ktoré by mali začať platiť už od Septembra. Čínska odpoveď na seba nenechala dlho čakať a vrchní predstavitelia vyhlásili, že plánujú zaviesť poplatky na americké produkty v rovnakej hodnote.

Hlavným dôvodom vojny z americkej strany je krádež intelektuálneho majetku zahraničných firiem v Číne a taktiež podpora nekalej konkurencie zo strany čínskej vlády. Koniec konfliktu je v nedohľadne, sme však toho názoru že obe krajiny nakoniec nájdu spoločnú reč a obojstranný obchod bude pokračovať tak ako predtým. Všetky čínske firmy v našom portfóliu sa sústredia výlučne na domáci trh a americké tarify na ne budú mať minimálny dopad. Index čínskych akcií Hang Seng vymazal zisky z úvodu roka a je momentálne -6%, čo spôsobilo pokles aj niektorých našich akcií.

Naše portfólio
V druhom kvartáli roku 2018 sme nakúpili dva tituly: Momo Inc. a JNBY Design. Momo Inc vlastní dve najväčšie aplikácie a platformy na zoznamovanie v Číne: TanTan a Momo. TanTan funguje veľmi podobne ako Tinder a je jednou z najpopulárnejších appiek v krajine. Momo je interaktívna platforma, kde používatelia zverejňujú svoje videá alebo streamujú naživo svoju hudbu a lekcie. Druhá časť Momo aplikácie funguje na zoznamovanie, kde človek dokáže vyhľadať zaujímavých ľudí vo svojej blízkosti.

Momo má už viac ako 100 miliónov mesačných unikátnych používateľov. V prvom kvartáli roku 2018 dosiahli 64% rast tržieb, majú takmer 1 mld. USD v hotovosti na financovanie akvizícií a rastu, a za posledných mesiacov bol ich čistý zisk 360 mil. z 1.5 mld. USD tržieb (24% marža). Momo sa súčasne obchoduje za 9.5 mld. USD, pričom očakávame v nasledujúcich 3 rokoch rast zisku na úroveň 600-700 mil. USD. To by znamenalo, že platíme približne 15-násobok očakávaného zisku za rýchlorastúcu spoločnosť s veľmi silnou pozíciou na domácom trhu.

JNBY Design je čínska módna firma, ktorú založila dizajnérka Li Lin spolu s manželom Kenom Wu v roku 1994 v Hangzhou, pričom stále vlastnia 60% akcií. Spoločnosť si robí vlastné návrhy na všetky modely, pričom outsourcuje produkciu šiat do tovární po celej Číne kvôli diverzifikácii rizika. Momentálne majú približne 500 vlastných obchodov a 1000 ďalších predajných miest (cez externých distribútorov). Pôvodne začínali ako značka pre ženy (kde držia jednu z vedúcich pozícií v Číne), neskôr spustili aj značky pre mužov a deti, celkovo majú 7 vlastných brandov a naďalej spúšťajú ďalšie. Všetky kategórie im rastú minimálne 2-ciferným tempom ročne, kategória detského oblečenia rástla až 300% v roku 2017. Vo februári firma oznámila, že aktívne hľadá distribútorov v Európe, pričom otvorili prvé 3 úspešné obchody v USA a expandujú ďalej aj v Hong Kongu.

Domáci textilný priemysel v Číne rastie 2x rýchlejším tempom ako v USA a Európe, firma plánuje otvárať minimálne 100-125 obchodov a predajných miest ročne a spúšťať nové značky. Sú veľmi aktívni na sociálnych sieťach WeChat a Weibo, kde majú približne 1.5 milióna fanúšikov, ich online predaj predstavuje 8% tržieb, rastie však rýchlejším tempom ako predaj v obchodoch. V roku 2017 zvýšili tržby o 26%, zisk o 38% a predpokladáme že podobným tempom sa budú vyvíjať aj v nasledujúcich 5 rokoch. Očakávame teda rast na domácom trhu zvyšovaním počtu obchodov a uvádzaním nových značiek, zároveň vidíme veľký potenciál aj v zahraničnej expanzii. Spoločnosť nemá žiadny dlh a financuje rast z vlastných zdrojov a dosahuje až 80% výnosnosť investovaného kapitálu.


K 30.6.2018 bolo 92,5% portfólia investovaných v akciách, pričom zvyšných 7,5% držíme v hotovosti. Stále sa sústredíme na hľadanie podhodnotených firiem, ktoré majú minimálny dlh, kvalitný manažment s vysokým podielom vo firme a konkurenčnú výhodu, ktorá im zaručí vysokú návratnosť investovaného kapitálu počas mnohých rokov v budúcnosti. Popri amerických akciách sa aktívne pozeráme aj na čínske, kde sa nám podarilo identifikovať viacero atraktívnych investícií.

5. mája 2018 sa v mestečku Omaha konala každoročná schôdza akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorú riadi legendárny investor Warren Buffett spolu so svojím parťákom Charlesom Mungerom. Počas „Woodstocku pre kapitalistov“ padlo mnoho užitočných rád, jednu si však dovolíme zopakovať: „Čína samozrejme rastie rýchlejšie ako USA, pretože začali z nižšieho základu a mali viac rozumu ako takmer ktokoľvek na svete, zároveň majú aj vyššiu mieru úspor… Americkým investorom Čína uniká, pretože je veľmi ďaleko, je odlišná a nie sú na ňu zvyknutí, je komplikovaná a správy z nej sú mätúce. Inými slovami, vyzerá to jednoducho príliš ťažko, sedieť niekde v Omahe a snažiť sa zarobiť na čínskej burze. Ale myslím, že máte pravdu, je to presne miesto kam by sa investori mali pozerať.“ (Charlie Munger)

Akcie budú naďalej volatilné a ekonomický vývoj nepredvídateľný, tak ako vždy. Sme si však istí, že nasledujúce roky ponúknu mnohé výhodné investičné príležitosti v USA aj v Číne. Akciové trhy pokračujú už 9. rok v nepretržitom raste, čo znamená, že sme obozretní a nehrnieme sa do nových nákupov. Všetky firmy v našom portfóliu sú vo veľmi dobrej kondícii a očakávame dvojciferný ročný rast ich hodnoty v nasledujúcich 5 rokoch.