Warren Buffett: Súčasné portfólio investičného génia

Warren Buffett je človek, ktorého v investičnej komunite netreba predstavovať. “Veštec z Omahy” začal investovať už v skorom veku, pričom neskôr nastúpil na Columbia Business School, kde vyučoval Benjamin Graham, otec hodnotového investovania (value investing). V 60. rokoch postupne skupoval akcie textilnej firmy Berkshire Hathaway, z ktorej vybudoval konglomerát v hodnote viac ako 320 miliárd dolárov. Vlastní firmy ako Lubrizol, NetJets, GEICO, Duracell alebo významné podiely v Coca Cola, Mars a American Express. Pokiaľ by ste investovali 1000 dolárov do akcií Berkshire v roku 1965, dnes by ste mali okolo 18 miliónov dolárov.

Berkshire vlastní priamo okolo 80 firiem, z ktorých väčšina nie je na burze. Podiely ostatných sú však voľne obchodované, a my sa pozrieme na najväčších 10:

Buffett top 10

Zdroj: Berkshire Hathaway 13-F

Wells Fargo je najväčšia banka na svete podľa trhovej kapitalizácie. V posledných rokoch sa postupným dokupovaním dostala na prvé miesto v Buffettovom portfóliu. Krízu v 2008 prežila relatívne v dobrom stave a silná pozícia jej umožnila absorbovať konkurenciu v ťažkom období.

Kraft Heinz je výsledkom spojenia (merger) dvoch gigantov potravinárskeho priemyslu: Kraft a Heinz (známy kečup). Buffett bol jedným z iniciátorov tejto transakcie, spolu s brazílskym fondom 3G Capital.

Coca-Colu začal Buffett kupovať už v roku 1988, pričom dnes vlastní 9% podiel. Doteraz ide o jednu z najlukratívnejších investícií Berkshire Hathaway.

IBM je relatívnym nováčikom v portfóliu, v 2011 sa tam objavilo prvýkrát. Buffett uviedol že jeho priemerná nákupná cena je okolo 170 dolárov na akciu, čo je okolo 15% vyššie ako dnešných 145. Investori teda majú možnosť kúpiť IBM lacnejšie ako Berkshire, pričom Buffett sa viackrát vyjadril že súčasný mierny pokles ho vôbec neznepokojuje a očakáva výrazne vyššiu cenu o 5-10 rokov.

American Express je finančná spoločnosť s viac ako 150 ročnou históriou, silná hlavne v oblasti kreditných kariet. V roku 1963 vytvoril Anthony De Angelis podvodnú schému so šalátovým olejom, pri ktorej pripravil banku o 60 miliónov dolárov na pôžičkách. Panika zachvátila investorov, ktorí sa začali báť o kvalitu zvyšných aktív American Express, následkom čoho akcie firmy padli o 50%. Vtedy neznámy 35-ročný investor Warren Buffett na základe analýzy zhodnotil, že American Express je zdravá firma s vysokou vnútornou hodnotou, a že strach investorov je značne prehnaný. Investoval do AXP veľkú časť svojich peňazí, pričom dodnes vlastní okolo 15% celej firmy.

Phillips 66 vznikla v roku 2012 oddelením siete čerpacích staníc a rafinérií od ropného gigantu ConocoPhillips, ktorý sa sústredí na produkciu ropy a zemného plynu. Buffett bol jedným z veľkých akcionárov ConocoPhillips, pričom vymenil podiel v pôvodnej firme za časť v Phillips 66.

Wal-Mart je s viac ako 2,2 miliónmi zamestnanciam najväčším zamestnávateľom na svete. Firmu založil Sam Walton, pričom jeho rodina v nej stále drží kontrolný podiel. Berkshire Hathaway je dlhodobým investorom vo Wal-Marte už veľa rokov.

Procter and Gamble (PG) je ďalšou firmou so stabilným biznisom a silnou konkurenčnou pozíciou na trhu. Produkuje značky ako Ariel, Gillette, Pantene, Always, alebo Head & Shoulders. Buffett sa dostal k P&G práve investíciou do firmy Gillette, ktorú neskôr kúpilo PG v 2005. Na konci 2014 ohlásilo Berkshire Hathaway, že plánuje vymeniť svoje akcie v PG za celú divíziu batérií Duracell v hodnote 4.7 miliardy USD.

US Bancorp je ďalšou bankou v portfóliu Berkshire Hathaway. Nakúpil jej akcie ešte pred finančnou krízou v roku 2007, pričom ju firma prežila vďaka tomu, že sa venovala viac tradičným bankovým službám (vklady a pôžičky) ako exotickým derivátom a cenným papierom naviazaným na hypotéky.

Poslednou firmou je Davita, ktorá vlastní centrá na dialýzu obličiek, čo je nutná liečba pri poruche obličiek, spôsobenej diabetesom alebo vysokým krvným tlakom. Do portfólia ju zaradil Ted Weschler, jeden z manažérov, ktorý pomáha Buffettovi so správou investícií.

Ak má človek záujem investovať do Buffettových firiem, môže tak urobiť buď priamym nákupom vyššie uvedených akcií, alebo kúpením akcií Berkshire Hathaway (BRK-A). Jedna však stojí okolo 200 tisíc USD, preto sú lepšou možnosťou akcie BRK-B, ktoré sa rovnako podielajú na zisku, majú však menšie hlasovacie práva.

chart

1 COMMENTS
  1. Pingback: Warren Buffett: Súčasné portfólio investičného génia - Svet Ekonómov

Leave a Comment