Gilead Sciences – Farmaceutická firma s potenciálom

Ticker: GILD Priemyselné odvetvie: Farmaceutický priemysel Trhová Kapitalizácia: 159,28 miliárd USD

Gilead ticker

Zdroj: finance.yahoo.com

Popis spoločnosti

Gilead Sciences je farmaceutická firma, ktorá sa zaoberá vývojom a predajom liekov. Firma sa zameriava hlavne na liečbu nasledujúcich chorôb: HIV, hepatitídu C, hepatitídu B, onkologické, kardiovaskulárne a dýchacie ochorenia.
Gilead je vnútorne rozdelený na dve divízie:
o Priamy predaj liekov: tvorí viac ako 98% tržieb. Na predaj svojich liekov využíva Gilead sprostredkovateľov. Ich zákazníci sú lekárne, nemocnice ale aj rôzne štátne inštitúcie. Dve lekárne – Cardinal Health a McKesson – a jedna distribučná spoločnosť – AmerisourceBergen – im tvoria viac ako 30% tržieb.
o Licenčné poplatky: tvoria menej ako 2% tržieb. Gilead má patentovo chránené svoje lieky a tie sú často krát tak drahé že ľudia v rozvíjajúcich sa ekonomikách si ich nemôžu dovoliť. Preto Gilead dáva licencie firmám z týchto krajín vyrábať svoje lieky za malý poplatok. Pre Gilead je to takpovediac charitatívna činnosť.

Analýza spoločnosti
Gilead kúpil v roku 2011 farmaceutickú spoločnosť Pharmasset za 11 miliárd dolárov. Píšem o tom preto, že táto akvizícia zmenila Gilead. Touto akvizíciou kúpil Gilead lieky (Sovaldi a Harvoni) na liečbu Hepatitídy C čo môže byť smrteľná choroba a doteraz na ňu nebol vynájdený efektívny liek. Gilead dostal povolenie predávať tieto lieky až v decembri 2013. Odhaduje sa že na svete žije 150-200 miliónov ľudí nakazených hepatitídou C. Gilead chce predávať liečbu za 84.000,- USD čo teoreticky znamená 12.600,- – 16.800,- miliárd dolárov v tržbách. Je to obrovské číslo, ktoré Gilead nikdy nedosiahne a to z nasledujúcich dôvodov:
o Len u 15% nakazených sa prejavia akútne príznaky.
o 10-50% nakazených sa vylieči bez liečby.
o Drvivá väčšina (92%) nakazených sú v krajinách tretieho sveta a rozvíjajúcich sa krajinách, a tí si liečbu nemôžu dovoliť.
o EÚ a Americká vláda tlačí cenu lieku dole. Priemerná predajná cena lieku sa po zľave predáva za 45.000,- USD.
o Gilead má dnes 90% podiel na trhu s liekmi hepatitídy C. Ich najväčší konkurent AbbVie má zbytok. Na druhej strane americké regulačné orgány (FDA) hlásia že lieky od AbbVie sú rizikové a môžu viesť k poškodeniu pečene.

Hepatitída C sa prenáša krvou. V minulosti sa v 80% prenášala krvnými transplantáciami. Dnes keď už medicína vie odhaliť „nakazenú krv“ tak sa hepatitída C prenáša oveľa pomalšie. V roku 1980 bolo v USA novonakazených 230.000 ľudí a v ostatnom roku to bolo „len“ 17.000. Aj keď to je pre ľudí dobrá správa tak pre Gilead to znamená vymierajúci biznis. Keď vylieči nakazených ľudí tak nebude mať ďalej koho liečiť. Pre potreby tejto analýzy sme si divíziu Predaja liekov firmy Gilead rozdelili ešte na dve časti. Prvou sú liečivá na Hepatitídu C (Sovaldi a Harvoni) a druhou sú ostatné lieky.

Liečivá na hepatitídu C (Sovaldi a Harvoni)
Tržby z týchto dvoch liekov narástli z prakticky nuly v 2013 (lieky sa začal predávať v decembri 2013) až na 12,4 miliardy v 2014. Odhaduje sa, že to je najlepšie uvedenie liekov na trh v histórii. V roku 2014 tvoril podiel z predaja týchto liekov 49,8% tržieb firmy a tento podiel by mal naďalej rásť. Jediný „problém“ je obmedzený počet zákazníkov.
Podľa odhadov National Center for Biotechnology Information je v rozvinutých krajinách (dostatočne bohatých aby si mohli dovoliť kúpiť liek od Gilead) nakazených 15.138.000 ľudí. Toto číslo berieme ako počet možných konečných zákazníkov. Ďalej platia fakty ktoré sme spomenuli už vyššie a to, že len u 15% nakazených sa prejavia akútne príznaky a 10-50% nakazených sa vylieči bez liečby.
Odhadujeme že ročne by si mohlo kúpiť lieky od Gilead 300.000 ľudí. Vychádzame z hore uvedených údajov ako aj z toho, že od decembra 2013 až októbra 2014 liečil Gilead 170.000 pacientov a toto číslo sa odvtedy zvýšilo.
Ďalej odhadujeme že Gilead za 10 rokov (maximálne za 20) vylieči všetkých liečiteľných pacientov (tí , ktorí si môžu liečbu dovoliť a vedia o svojej chorobe). Novo-nakazených pacientov bude pribúdať len minimálne.

Ostatné lieky
Gilead predáva aj iné lieky, z ktorých generuje 12,5 miliárd dolárov v tržbách. Tieto tržby, za posledných 10 rokov, stabilne každým rokom rastú v priemere o 18,1%.

Gilead vysledky

Zdroj: výročné správy Gilead Sciences

Zisky rastú pomalším tempom hlavne kvôli konzervatívnemu účtovníctvu, ktoré Gilead používa. To je na jednej strane dobre, ale na druhej to neodzrkadľuje možné reálne zisky Gileadu. Náklady na vedu a výskum budúcich produktov dáva Gilead do výkazov zisku a strát a tým pádom si znižuje zisk. Tieto náklady sú ale podľa nás investíciou do budúcna, pretože je veľká šanca, že vyvinú liek z ktorého budú mať ďalšie tržby. Náklady (investície) na vedu a výskum Gilead každým rokom zvyšuje. My s konzervatívnym účtovníctvom Gileadu súhlasíme len poukazujeme na to, že firma bude pravdepodobne dosahovať rast aj v budúcnosti.

Silné stránky
o Svoje lieky má patentovo chránené a aj vďaka tomu dosahuje velkú návratnosť na investovaný kapitál. Priemer za posledných 10 rokov je 61%.
o Gilead má minimálny dlh čiže má priestor použiť dlh aby zvýšili zisk pre akcionárov.
o Gilead skupuje svoje akcie (na najbližšie 3 roky odsúhlasili plán odkupu akcií za 15 miliárd USD, cca. 10% všetkých akcií pri dnešnej cene) a začal vyplácať dividendy (1,59% pri dnešnej cene).
o Gilead postúpil (outsourceoval) výrobu liekov. Tým pádom nemusí robiť žiadne investície do strojov a fabrík. Gilead poberá len rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou – hrubá marža, ktorú dosahuje skoro 90%.
o Kvalitný a stabilný manažment. Terajší riaditeľ (CEO) John C. Martin prišiel do Gilead v roku 1990 a CEO sa stal v roku 1996.
o Silný rast z „ostatných liekov“. 18,1% p. a.

Slabé stránky
o Obmedzený počet klientov pre ich lieky na hepatitídu C (Sovaldi a Harvoni).
o Manažment vlastí akcie v hodnote 2,25 miliardy USD. Na druhej strane je to len 1,39% firmy a tento rok manažment svoje akcie len predáva.
o Zisky zarobené mimo USA sa zdaňujú nižšou daňou ale firma nemôže tieto peniaze „priniesť“ naspať do USA. Ak by tak spravila tak musí doplatiť daň a efektívna daň by stúpla z 18% až na 35%. Čiže ich zisk je svojím spôsobom nadhodnotený o tento rozdiel v dani.

Príležitosti
o Starnúca populácia a rastúca stredná trieda v rozvíjajúcich sa krajinách. Spotreba liekov v budúcnosti by mala stúpať.
o Možné akvizície v budúcnosti. Gilead môže zopakovať úspech svojej akvizície aj v budúcnosti. Gilead kúpil firmu Pharmasset v roku 2011 za 11 miliárd a spravil z nej viac ako 100 miliardový biznis (v horizonte 10 rokov).
o V najbližších 3 rokoch očakáva Gilead že mu úrady v USA schvália predaj nových 15tich liekov.

Riziká
o Súdia sa s konkurenciou o patenty.
o V USA vznikol silný tlak na ceny liekov. Hlavne pre nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami.
o V Indii neudelili Gileadu patent na ich lieky na hepatitídu C (Sovaldi a Harvoni) čiže v Indii môžu firmy tieto lieky voľne vyrábať.
o Medicínska turistika: V rozvíjajúcich sa krajinách sa predávajú lieky od Gilead za zlomok ceny ako v USA alebo EU.
o Konkurencia sa snaží vyvinúť lieky na liečbu hepatitídy C.

Hodnota spoločnosti
Trhová hodnota: 159,28 miliardy USD.
Trhová hodnota II: 173 miliárd USD (upravené o počet akcií ktoré môžu v budúcnosti vydať)
Účtovná hodnota: 16,3 miliardy USD (k 30.6.2015)
Zisk 2014: 12,1 miliardy USD
Očakávaný zisk 2015: 16 miliárd USD

Pri výpočte hodnoty firmy sme Gilead rozdelili na liečivá na Hepatitídu C (Sovaldi a Harvoni) a ostatné lieky. Vychádzali sme z hore uvedených predpokladov.
Hodnota liekov na hepatitídu C je 50-70miliárd USD.
Hodnota ostatných liekov je 64-85 miliárd USD
Spolu je hodnota celej spoločnosti 114-155 miliárd. V prepočte na akciu to je 71,3-96,9 USD/akcia.

Záver – rozhodnutie
Dnes (29.10.2015) je cena jednej akcie 108,13 USD za akciu. Keďže nami určená hodnota je nižšia ako je cena Gileadu tak akcie nenakupujeme. Na druhej strane si myslíme, že sa jedná o veľmi dobrú firmu s dobrým manažmentom a preto firmu určite neshortujeme.

Leave a Comment