Gilead Sciences – Farmaceutická firma s potenciálom

Ticker: GILD Priemyselné odvetvie: Farmaceutický priemysel Trhová Kapitalizácia: 159,28 miliárd USD

Gilead ticker

Zdroj: finance.yahoo.com

Popis spoločnosti

Gilead Sciences je farmaceutická firma, ktorá sa zaoberá vývojom a predajom liekov. Firma sa zameriava hlavne na liečbu nasledujúcich chorôb: HIV, hepatitídu C, hepatitídu B, onkologické, kardiovaskulárne a dýchacie ochorenia. Gilead je vnútorne rozdelený na dve divízie: o Priamy predaj liekov: tvorí viac ako 98% tržieb. Na predaj svojich liekov využíva Gilead sprostredkovateľov. Ich zákazníci sú lekárne, nemocnice ale aj rôzne štátne inštitúcie. Dve lekárne - Cardinal Health a McKesson – a jedna distribučná spoločnosť – AmerisourceBergen – im tvoria viac ako 30% tržieb. o Licenčné poplatky: tvoria menej ako 2% tržieb. Gilead má patentovo chránené svoje lieky a tie sú často krát tak drahé že ľudia v rozvíjajúcich sa ekonomikách si ich nemôžu dovoliť. Preto Gilead dáva licencie firmám z týchto krajín vyrábať svoje lieky za malý poplatok. Pre Gilead je to takpovediac charitatívna činnosť.

 

Luxoft (LXFT) – outsourcing a vývoj softvéru v Strednej Európe

Ticker: LXFT           Priemysel:  Technológie    Trhová kapitalizáci: 2070 mil. USD

Luxoft graf akcií

Popis spoločnosti

Luxoft (LXFT) vyvíja softvér pre nadnárodné spoločnosti v USA a západnej Európe. Bol vytvorený v roku 2000 odčlenením z IBS Group, ruského IT konglomerátu. Spoločnosť má vývojové centrá hlavne v strednej Európe, a to v Poľsku, Rumunsku, Ukrajine a Rusku. Menej náročné projekty robia aj vo Vietname a Mexiku. Riaditeľom a významným akcionárom je Dmitry Loschinin, ktorý firmu vedie už 20 rokov.

 

Volkswagen – dopad pokuty, hodnota akcií

Túto analýzu začnem odzadu a rovno sa dostanem ku výsledkom. Kto chce, môže si nižšie prečítať zdôvodnenia mojich tvrdení, v následnej analýze spoločnosti Volkswagen Group.

Prípadná pokuta, za kauzu s manipulatívnym softvérom, Volkswagen nijako neohrozí. Dôvody sú nasledovné:

 1. Maximálna odhadovaná pokuta je 18 miliárd USD. Samotný Volkswagen ju odhadol na 7,3 miliardy USD.
 2. Volkswagen mal k 30.6.2015 na účte v hotovosti 32,7 miliardy Eur
 3. Účtovný zisk Volkswagenu bol za minulý rok 11 miliárd Eur.
 4. Presne rovnaký prípad so softvérom, ktorý manipuluje množstvo emisií, sa stal v roku 1998. Vinníci vyviazli spolu s pokutou 192,4 milióna USD. Zapletených bolo do toho sedem firiem medzi nimi Caterpillar, Renault Vehicules Industriels a Volvo Truck Corporation.
 5. Okrem pokuty mali vinníci z bodu 5 povinnosť preinvestovať 850 miliónov USD do vývoja čistejších motorov. Volkswagen už nový motor vyvinul, a vo svojej tlačovej správe deklaroval, že tieto motory sú v poriadku a spĺňajú všetky predpisy.
 6. Možnosť, že zákazníci stratia dôveru a prestanú kupovať autá od Volkswagenu je podľa mňa minimálna. Konkurenčné značky mali tiež svoje problémy, často krát aj závažnejšie s tragickými dôsledkami, a ich zákazníci im dôverujú naďalej. Napríklad:
  • Toyota: Od roku 2000 do roku 2014 kvôli problémom v autách s plynovým pedálom umrelo v USA 89 ľudí a ďalších 57 bolo zranených. Zvolaných do servisu bolo 8 miliónov vozidiel. Toyota dostala pokutu 1,2 miliardy USD.
  • General Motors: V roku 2014 bolo do servisu zvolaných skoro 30 miliónov vozidiel kvôli rôznym problémom od záchranného pásu až po problémy s brzdami. Tieto problémy mali za následok 13 usmrtených. General Motors zaplatil pokutu 900 miliónov USD.
 7. Volkswagen je systémovo dôležitá firma. Nie oficiálne, ale keď porovnáme veľkosť Volkswagenu s hociktorou bankou, ktorá bola vyhlásená za systémovo dôležitú, napríklad Erste Group (matka Slovenskej Sporiteľne), tak je jasné, že Volkswagen patrí do skupiny dôležitých firiem. Politici by krach automobilky nikdy nedovolili.

tabulka VW a ERSTE *Volkswagen dáva pôžičky formou lízingu. *Údaje sú k 30.6.2015

 

Green Brick Partners (GRBK) – Development po americky

Ticker: GRBK Priemyselné odvetvie: Developer nehnuteľností Trhová Kapitalizácia: 583 miliónov USD

graf green brick

Zdroj: finance.yahoo.com

Popis spoločnosti

Green Brick Partners podniká v developmente nehnuteľností v USA. Firma sa sústreďuje na dva regióny: Atlantu a okolie, Dallas a okolie. Pre svojich klientov poskytuje kompletné služby. Najprv nakúpi vhodné pozemky, postaví stavbu a ako hotový dom ho ponúka klientom. Ich cieľová skupina je stredná a vyššia trieda. Ceny domu začínajú na 250 000 USD a najdrahšie sa predávajú za 2 500 000 USD. Z takéhoto kompletného developmentu generuje firma 81,5% tržieb.

Zvyšných 18,5% generuje Green Brick predajom už zdevelopovaných parciel iným developerským firmám.

 

Freeport-McMoRan (FCX) – Lacná ťažobná firma

Ticker: FCX Priemyselné odvetvie: banícky a ropný priemysel Trhová Kapitalizácia: 11,7 miliardy USD Freeport graf Popis spoločnosti: Freeport-McMoRan je banícka spoločnosť, ktorá v roku 2013 začala podnikať aj v ropnom priemysle. Dnes je skladba tržieb nasledovná:

 • Meď: tvorí 60% tržieb. Freeport-McMoRan je najväčšia firma v ťažbe medi na svete.
 • Zlato: tvorí 7% tržieb. Zlato sa vyskytuje v rude, z ktorej Freeport-McMoRan ťaží meď. Jedná sa len o vedľajší produkt, ktorý nie je hlavným predmetom činnosti firmy.
 • Molybdén: tvorí 6% tržieb. Najväčšia firma v ťažbe molybdénu na svete.
 • Iné kovy: tvorí 7% tržieb. Jedná sa hlavne o striebro a kobalt. Rovnako ako zlato sú to len vedľajšie produkty, ktoré sa vyskytujú v rovnakej rude.
 • Zemný plyn & ropa: tvorí 20% tržieb. Firma začala podnikať v ropnom priemysle hlavne kvôli diverzifikovaniu tržieb aby nebola 100% závislá na cene medi.
 

Warren Buffett: Súčasné portfólio investičného génia

Warren Buffett je človek, ktorého v investičnej komunite netreba predstavovať. "Veštec z Omahy" začal investovať už v skorom veku, pričom neskôr nastúpil na Columbia Business School, kde vyučoval Benjamin Graham, otec hodnotového investovania (value investing). V 60. rokoch postupne skupoval akcie textilnej firmy Berkshire Hathaway, z ktorej vybudoval konglomerát v hodnote viac ako 320 miliárd dolárov. Vlastní firmy ako Lubrizol, NetJets, GEICO, Duracell alebo významné podiely v Coca Cola, Mars a American Express. Pokiaľ by ste investovali 1000 dolárov do akcií Berkshire v roku 1965, dnes by ste mali okolo 18 miliónov dolárov.

Berkshire vlastní priamo okolo 80 firiem, z ktorých väčšina nie je na burze. Podiely ostatných sú však voľne obchodované, a my sa pozrieme na najväčších 10:

Buffett top 10

Zdroj: Berkshire Hathaway 13-F

 

(Slovensky) Pacific Online (543) – Investícia do internetovej firmy

(Slovensky) Investície do realít – Výhodné zaistenie proti poklesu akcií

 

(Slovensky) Oživuje vojna hospodárstvo ?


LGI Homes (LGIH) – Stable business, high growth and attractive valuation